Blazing Red Corporation Correction to the problem: RE balance on December 31, 2012, instead of 2010... Dividends declared 200,000 The total shareholders’ equity may also be obtained by d
Trang 1PROBLEMS
3-2
MV: Pref – 5,000 x 800=4M Ord – 100,000 x 120 = 12M Allocation:
Pref: 18M x 4/16 = 4.5M Ord: 18M x 12/16 = 13.5M
Trang 23-3 (Blazing Red Corporation)
Correction to the problem: RE balance on December 31, 2012, instead of 2010
Shareholders’ Equity
Contributed capital
10% Preference share, cumulative and non-participating, P100 par
30,000 shares authorized; 12,000 shares issued and outstanding P1,200,000 Ordinary share, P10 par, 100,000 shares authorized, 30,000 shares
Subscribed ordinary share, 4,500 shares 45,000 Subscription receivable – Ordinary (43,200) Share premium – Preference 275,000 Share premium –Ordinary 77,000
Retained earnings
Appropriated for treasury share P 15,000 Unappropriated 335,000 350,000
The total amount of P2,048,800 may also be obtained without necessarily preparing the shareholders’ equity in good format (if not required) as follows:
Trang 3
Dividends declared (200,000)
The total shareholders’ equity may also be obtained by determining the balance of the shareholders’ equity accounts, as follows:
Ordinary Share, P10 par (99,000 shares issued and outstanding) P 990,000
Average preference share premium per share
Trang 4
(c) Memo: Effected a 2 for 1 stock split on 100,000 shares P100 par
previously issued and outstanding
Capital structure:
Current preference dividends (9% x 2,000,000 =
180,000; dividends declared were P150,000 only P 150,000
P0
Current preference dividends (9% x 2,000,000) P 180,000
Current preference dividends (9% x 2,000,000) P 180,000
Arrears, beginning P 30,000
Current year 180,000
Total P210,000 P210,000
Current year P180,000
Current dividends:
Arrears, end = 180,000 – 150,000 = 30,000
Trang 52012 Preference Ordinary Arrears, beginning P30,000
To ordinary: initial limit 9% x P2,500,000
Current dividends:
Capital structure:
(a) Preference is participating up to 14%
Current dividends:
Excess divided by total par
155,000/4,500,000 = 3.44%, which is
less than the limit of additional 5%;
therefore full excess is prorated
P155,000 x 2M/4.5M
(b) Preference is participating up to 12%
Current dividends:
Excess divided by total par
155,000/4,500,000 = 3.44%, which
exceeds the additional limit of 3%;
therefore, additional to preference is
limited to 3%; remainder goes to ordinary
3% x P2,000,000
P155,000 – 60,000
60,000
95,000
Trang 63-10 (Red Mama Company)
50% x 100,000 x 10 = 500,000
3-11 (Red Ball Corporation)
October 31, 2012
10,000 shares x (15 – 14)
December 31, 2012
10,000 shares x (17 – 15)
February 28, 2013
3-12 (Red Chili Company)
450,000/10 x 9/12
Cost P450,000
Acc Deprn 450,000/10 x 6 270,000
Carrying value P180,000
Trang 7FV(because it is higher) P190,000
180,000 – 160,000 = 20,000
Property Dividends Payable 30,000
190,000 – 160,000 = 30,000 decrease
175,000 – 160,000 = 15,000 increase
3-13 (Red Ribbon Corporation)
Treasury Share Total SHE
Preference Shares Issued
Ordinary Shares
12/31/11 Balances P16,500,000 30,000 100,000
2010 transactions:
a) 4,000 x 280 (1,120,000) (4,000)
12/31/12 balances P7,146,000 26,000 200,000 12,000 P375,000
*P600,000 x 6,000/16,000 = 225,000
Number of ordinary shares outstanding(200,000 – 12,000) 188,000
3-14 (Red Heart Corporation)
Share dividends distributable (4,000 x 100) 400,000
Trang 803/01/12 Treasury share (3,000 x 95) 285,000
08/10/12 Issued 82,500 rights to shareholders
entitling holders to purchase 2 additional shares for P125 per share
*Share premium per share 300,000/30,000 = 10
3-15 (Red Carpet Company)
Trang 9
3-16 (Red Hot Company)
(b)
senior employees for the purchase of 30,000 ordinary shares at P50 per share, from January 1 to December 31, 2015
3-17 (Fire Red Company)
01/02/12 Memo: granted 40,000 share options to certain officers for the
purchase of the company’s P100 par ordinary shares at P430 per share
(40,000 x 80) ÷ 4 years
(40,000 x 80) ÷ 4 years
Total accrued compensation expense
Compensation expense-2008 440,000
(34,000 x 80) / 4
Trang 103-18 (Red Fox Corporation)
(a) Compensation Expense
(b)
01/01/12 Granted 100 share options to each of its 200 employees to buy
P100 par ordinary share at P220 per share The options are exercisable starting January 1, 2011 provided that the employees are still in the service Options expire on December 31, 2012
3-19 (Cherry Red Company)
(a)
01/01/12 Memo: Granted 10,000 share options for the purchase of P100 par
ordinary shares at P120 per share The options vest once the market price of ordinary shares reached P200, up to Dec 31, 2014 Options expire at the end of 2015
(10,000 x 20) / 3 years
(10,000 x 20) - 66,667
Trang 112014 Cash (10,000 x 120) 1,200,000
(b)
01/01/12 Memo: Granted 10,000 share options for the purchase of P100 par
ordinary shares at P120 per share The options vest once the market price of ordinary shares reached P200 Options expire at the end of
2013
(10,000 x 20) / 3 years
for year 2012 through 2014, as given in (b) The recorded share options, however, will be cancelled at the end of 2015, as the options already expire
3-20 (Red Day Company)
01/01/12 Granted 80 share options to each of 400 employees for the
purchase of P100 par ordinary shares at P140 per share Options shall vest in 2012 if earnings increase by 15% or at the end of
2013 if average annual earnings for 2012 and 2013 increased by an average of 12%
400 x 80 x 22 = 704,000 704,000/2 = 352,000
Trang 12Share Options Outstanding 704,000
expense since the options vest already in 2012
3-21 (Bloody Red Company)
01/01/12 Memo: Issued to its CEO share options for the purchase of ordinary shares at
a strike price of P50 The options are exercisable beginning January 1, 2015 and expire on December 31, 2016 The number of share options will be based
on the level of sales for 2014
15,000 sh x 30 x 1/3
Less: previously accrued 150,000 Compensation expense 150,000
Less: previously accrued 300,000 Compensation expense 240,000
3-22 (Striking Red Corporation)
(a)
10,000 x (140 -120) x 1/3
10,000 x (150 - 120) x 2/3 = 200,000 200,000 – 66,667 = 133,333
10,000 x (165 - 120) = 450,000 450,000 –200,000 = 250,000 (b) (1) Assuming that the rights were exercised on January 1, 2015, when the market
price is P165
(b) (2) Assuming that the rights were exercised on December 31, 2015, when the
market price is P172
Trang 1312/31/15 Share Appreciation Rights Payable 450,000
3-23 (Red Bull Corporation)
(a) Liability at December 31, 2012 = P89,333
December 31, 2013 = P208,000
December 31, 2014 = P394,000
10,000 x 26.80 x 1/3
10,000 x 31.20 x 2/3 = 208,000 208,000 – 89,333 = 118,667
10,000 x 39.40 = 394,000 394,000 –208,000 = 194,000
3-24 (Ruby Red Company)
Fair value of debt component
2013: 3,600 x 165 x 2/3 = 396,000
2014: 3,600 x 168 = 604,800
Trang 14(b) Correction to the problem: One executive exercised his right to receive the cash alternative on December 31, 2014, instead of 2012
01/01/12 Granted each of the four executives the right to choose either
1,000 ordinary shares or to receive cash payment equal to 900 shares, conditional upon the completion of three years of service
31,200 / 4 = 7,800 604,800 / 4 =151,200
900 x 3 x (172 – 168)
31,200 x ¾ 3-25 (Red Santa Company)
Appropriated Unappropriated
2012 Transactions
(2) Dividends
(5) 45,000/300,000 = 15% bonus issue
Total retained earnings, (P2,000,000 unavailable
Trang 153-26 (Red Hat Company)
Retained earnings balance as of December 31, 2012
Total shareholders’ equity as of December 31, 2012
3-27 (Red, Inc.)
3-28 (Skinny Red Company)
Trang 16Skinny Red Company Statement of Financial Position Current Assets P 400,000 Liabilities P1,000,000 Land 1,500,000 Ordinary Share 4,000,000 Building 4,625,000 Share Premium 600,000 Accumulated Depreciation ( 925,000)
Total P5,600,000 Total P5,600,000
3-29 Same as 3-27
MULTIPLE CHOICE QUESTIONS Theory
Problems
MC23 C 230,000 + 525,000 + 5,000 = 760,000
MC24 B 480,000 x 110/120 = 440,000; 440,000-400,000 = 40,000
MC26 D (60,000 x 2) – (5,000 x 2) = 110,000
MC27 B 125,000 x 3 = 375,000
MC28 A 375,000 – [(12,000 x 3) + 5,000] = 334,000
MC29 A 20,000 x 9 = 180,000; 180,000/2 = 90,000 x 1/2 = 45,000
MC30 C 600,000 x 5 = 3,000,000
MC31 B 1,000,000 + (10,000 x 20) – (2,000 x 20) = 1,160,000
MC32 A 7,000,000 + (35,000 x 70) = 9,450,000
MC33 B 2,000 x 8 = 16,000
MC34 C 70 – (70/2) = 35
MC35 B (5,000 x 80) – (5,000 x 40) = 200,000
MC36 B 600 x 10 x 60% = 3,600; 6,000 – 3600 = 2,400
MC37 D Interest expense for 2009 = 100,000 x 10% x 9/12 = 7,500
MC38 C 2,120,000 – (2,000 bonds x 1,040) = 40,000
MC39 B 945,000/ 70 = 13,500; 13,500/90,000 = 15%
MC40 D 80,000 + (2,000,000 x 8%) = 240,000; 300,000 – 240,000 = 60,000
MC41 D (3,000,000 x 5% x 2 years) – 100,000 = 200,000 arrears, end
MC42 B (110,000 + 10,000) x 2 = 220,000 issued; 220,000 – (4,000 x 2) = 212,000
MC43 A 24,000+48,000=72,000; 108,000-72,000-24,000 = 12,000
72,000 + (12,000 x 4/6) = 80,000; 24,000 + (12,000 x 2/6) =28,000 80,000/4,000 = 20; 28,000/20,000 = 1.40
MC44 A 8,000,000 – (10,000 x 70) – 1,200,000 = 6,100,000
MC45 A (15 x 2)/5 = 6.00
Trang 17MC46 B 25,000 x 40 = 1,000,000; 10% x 2,500,000 = 150,000
1,000,000 + 250,000 = 1,250,000 MC47 C (40,000x 105) – (600 x 110) + (400 x 95) + 830,000 – 200,000 =
4,802,000 MC48 C 5,520,000 – 25,000 – 170,000 + 40,000 + 900,000 = 6,265,000
MC49 A (2,000 x 85) – (800 x 42.50) = 136,000
MC50 D [3,000 x (50-20)] / 3 years = 30,000
MC51 C 4,500,000 x 95% = 4,275,000; 4,275,000/3 = 1,425,000
MC52 B 4,500,000 x 94% x 2/3 = 2,820,000; 2,820,000 – 1,425,000=1,395,000 MC53 B (4 x 200 x 300) x ½ = 120,000
MC54 D (90% x 7 x 200 x 300) – 120,000 = 258,000
MC55 B 360,000 – 70,000 = 290,000; 290,000/5,000 = 58
MC56 B 3,150,000/ 50,000 = 63
MC57 B 3,150,000 – (5,000 x 120) = 2,550,000; 2,550,000/50,000 = 51
MC58 B RE = 1,000,000; cumulative dividends in arrears = 5,000,000 x 8% x 3
years = 1,200,000, but dividends are limited to the extent of RE balance of P1,000,000; Thus, equity of ordinary share is 13,500,000 – 5,000,000 – 1,000,000 = 7,500,000; 7,500,000/ 750,000 shares = P10
MC59 C 13,500,000 – (50,000 x 106) – 1,000,000 = 7,200,000 ; 7,200,000/750,000
shares = 9.60 MC60 D (200,000 x 2) + (200,000 x 5) – 950,000 = 450,000